Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Do właścicieli domków letniskowych z terenu Gminy Dziemiany !

Data publikacji: 2018-08-02, Data modyfikacji: 2018-08-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Dziemiany, 01.08.2018 r.   Do właścicieli domków letniskowych z terenu Gminy Dziemiany ! Szanowni Państwo, Za Nami połowa wakacji, a tym samym połowa sezonu turystycznego, chociaż patrząc na niektóre miejsca w naszej gminie można z przykrością stwierdzić – połowa sezonu „śmieciowego”. W samym tylko lipcu, do Urzędu Gminy Dziemiany trafiło, najczęściej poprzez zgłoszenia telefoniczne kilkanaście skarg na utrzymanie czystości i porządku wokół zbiorczych kontenerów przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych. Jest to bardzo czytelny sygnał, iż system zbiorowego gromadzenia odpadów, który został wypracowany w oparciu o prośby właścicieli domków letniskowych o taki właśnie sposób ich gromadzenia – nie zdaje egzaminu. Wszystkie zgłoszenia i interwencje kierowane do tut. urzędu jak również do innych organów, takich jak m.in. Powiatowy Inspektor Sanitarny niezaprzeczalnie podyktowane są troską o stan środowiska naturalnego oraz walory estetyczne danej okolicy. Urząd Gminy Dziemiany bardzo docenia fakt, że przebywającym na naszym pięknym, kaszubskim terenie gościom i turystom nie są obce postawy proekologiczne nawet podczas letniego wypoczynku. Rozumiejąc, coraz częściej wyrażaną przez Państwa troskę – Urząd Gminy Dziemiany postanowił, po raz kolejny przychylić się do tych głosów i jeszcze jesienią tego roku wnieść do Rady Gminy Dziemiany projekt uchwały w sprawie gromadzenia odpadów komunalnych przez właścicieli domków letniskowych, w taki sposób, aby od 2019 r. odbiór odpadów komunalnych odbywał się: 1 – bezpośrednio z posesji (po zaopatrzeniu się przez właścicieli posesji w odpowiednie pojemniki), co zupełnie ułatwi podmiotowi odbierającemu odpady na zlecenie gminy stwierdzić m.in. czy zebrane na danej posesji odpady są właściwie posegregowane oraz czy właściciel nieruchomości wykonał obowiązek wynikający z regulaminu utrzymania czystości i porządku i wystawił przed posesję pojemnik/worek w wyznaczony dzień wywozu. 2 – poza gminnym systemem odbierania odpadów komunalnych tzn. poprzez obowiązkowe zawarcie przez właścicieli posesji umowy z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych z terenu Gminy Dziemiany. W tym przypadku rola gminy ogranicza się jedynie do obowiązkowego sprawdzania zarówno zawartych przez właścicieli nieruchomości umów jak i dowodów uiszczania opłat za usługi świadczone w ramach umów z przedsiębiorcami. Urząd Gminy Dziemiany jest przekonany, iż powyższe zmiany całkowicie wyeliminują problemy wynikające z jakże powszechnego w tym sezonie podrzucania odpadów w miejsca do tego nieprzeznaczone, niewłaściwej segregacji odpadów czy przepełnionych zbiorczych kontenerów, a co za tym idzie zdejmie z Państwa poczucie – podyktowanego troską o stan środowiska – obowiązku interweniowania w sprawach odpadów w tut. urzędzie i innych instytucjach.

Pełna treść wiadomości na: dziemiany.pl/?p=27555
dziemiany.pl, Źródło artykułu: dziemiany.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kościerski - powiat w południowej części  województwa pomorskiego z siedzibą w Kościerzynie. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma i Stara Kiszewa, zajmując powierzchnię 1166 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: ponad 200 jezior z jeziorem Wdzydze nazywanym „Kaszubskim Morzem”, czyste rzeki (Wda i Wierzyca z dopływami) lasy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, XVIII wieczny dworek w Będominie, w którym urodził się Józef Wybicki, a obecnie znajduje się tu Muzeum Hymnu Narodowego, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich w Wdzydzach Kiszewskich, Skansen Parowozownia Kościerzyna w Kościerzynie, czy choćby największa na Kaszubach farma strusi afrykańskich.     

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce i agroturystyce, rolnictwie, handlu i usługach oraz produkcji ceramiki stołowej. Na terenie powiatu od lat działa Zakład Porcelany Stołowej LUBIANA S.A. w Łubianie

Przez powiat przebiega droga krajowa nr 20 oraz cztery linie kolejowe nr: 201, 211, 215 i 233.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola