Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

SPOŁECZNOŚC SZKOLNA ZKIW W DZIEMIANACH UCZCIŁA 100-LECIE NIEPODLEGŁEJ POLSKI

Data publikacji: 2018-11-14, Data modyfikacji: 2018-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 
„Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada” – słowa wiersza Ludwika Wiszniewskiego usłyszeć można było w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach już 9 listopada br. Tego dnia bowiem szkoły rozpoczęły świętowanie szczególnej dla Polaków 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Z tej właśnie okazji w ZKiW odbyła się uroczysta akademia. Jej otwarciu towarzyszyło odśpiewanie hymnu państwowego. Po nim uczniowie przygotowani przez Jadwigę Szyszkę, Agnieszkę Ostrowską oraz Przemysława Kozłowskiego zaprezentowali program artystyczny, wykonując wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Występ przypomnieć miał, jak cenną wartością jest niepodległość i jak wysoką cenę ponieśli walczący niegdyś o wolność żołnierze. Wartę przy godle państwowym pełnili członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Symbolem patriotyzmu wśród uczniów i nauczycieli były koszulki patriotyczne, przypięte na piersiach kotyliony oraz trzymane w rękach biało-czerwone flagi. Społeczność szkolna włączyła się również w projekt pt. „Rekord dla Niepodległej”. Wszystkie klasy o godz. 11.11 wyraziły swoją radość z możliwości dorastania w wolnym kraju, śpiewając cztery zwrotki hymnu państwowego. Warto dodać, że z okazji Święta Niepodległości w szkole odbyły się także konkursy plastyczne. Uczniowie kl. 0 -I wzięli udział w konkursie pt. „Orzeł biały- nasza duma”, klasy II-III uczestniczyły w konkursie „Legendy polskie zaklęte w znaczku pocztowym”. Natomiast klasy IV-VI prezentowały w swoich pracach hasło „Wolność kocham i rozumiem”. Z kolei uczniowie klas VII, VIII, III gim. odpowiedzieli na pytanie „Patriotyzm na co dzień – co dla mnie oznacza być patriotą?” Po zakończeniu szkolnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości społeczność ZKiW w Dziemianach wzięła udział w obchodach gminnych. Pierwszym miejscem uroczystości gminnych był plac przed Urzędem Gminy w Dziemianach. Wójt Leszek Pobłocki w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, na współczesny patriotyzm wyrażony w uczciwej pracy i trosce o dobro rodziny. Delegacje władz gminy, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, nauczycieli i uczniów poszczególnych szkół złożyły wieńce pod pomnikiem Sophienwalde. Uczniowie oddali hołd bohaterom września 1939 roku, ofiarom zbrodni katyńskiej, składając kwiaty i zapalając znicze. Szkolna społeczność wraz z dziemiańskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego złożyła również wiązankę w kościele pod tablicą upamiętniającą kapitana Alojzego Bruskiego – „Graba”, żołnierza Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych na Pomorzu. Piątkowe uroczystości gminne zakończyły się w Ośrodku Kultury, gdzie wszyscy goście obejrzeć mogli niezwykły spektakl teatralny o tematyce patriotycznej przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. St. Sosabowskiego w Kaliszu. Trwając w listopadowej zadumie, pamiętamy, że „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej” – kard. Stefan Wyszyński.  

Pełna treść wiadomości na: dziemiany.pl/?p=28913
dziemiany.pl, Źródło artykułu: dziemiany.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kościerski - powiat w południowej części  województwa pomorskiego z siedzibą w Kościerzynie. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma i Stara Kiszewa, zajmując powierzchnię 1166 km kw.

Atrakcje turystyczne stanowią: ponad 200 jezior z jeziorem Wdzydze nazywanym „Kaszubskim Morzem”, czyste rzeki (Wda i Wierzyca z dopływami) lasy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, XVIII wieczny dworek w Będominie, w którym urodził się Józef Wybicki, a obecnie znajduje się tu Muzeum Hymnu Narodowego, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich w Wdzydzach Kiszewskich, Skansen Parowozownia Kościerzyna w Kościerzynie, czy choćby największa na Kaszubach farma strusi afrykańskich.     

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce i agroturystyce, rolnictwie, handlu i usługach oraz produkcji ceramiki stołowej. Na terenie powiatu od lat działa Zakład Porcelany Stołowej LUBIANA S.A. w Łubianie

Przez powiat przebiega droga krajowa nr 20 oraz cztery linie kolejowe nr: 201, 211, 215 i 233.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola